„…A komfort érzet, valamint a költséghatékony üzemeltetés együttes megvalósításának elengedhetetlen része a megfelelő hidraulikai beszabályozás…”

A fűtési- és klímatechnikai rendszerek tervezésének fő célja a kellemes belső légállapot biztosítása működési zavarok nélkül és minimális üzemeltetési költségek mellett.

Egy beszabályozatlan rendszer esetén az alábbi problémák merülhetnek fel:

  • Egyenetlen hőleadás a különböző helyiségekben.
  • A rendszerben áramlási zajok léphetnek fel.
  • Átmeneti időszakban néhány helyiség nem, vagy csak későn éri el a tervezett hőmérsékletet.


A hidraulikai beszabályozás célja:

  • A tervezett hőfoklépcső elérése
  • Az áramlási zajok elkerülése
  • A szivattyú munkapontjának hatékony és költségkímélő beállítása

Az ideális komfortérzet eléréséhez, a minimális energiafelhasználáshoz és a működési problémák elkerüléséhez a rendszer teljesen szabályozható kell, hogy legyen.

A hidraulikai beszabályozások során a 40/2012. (VIII. 13.) BM rendelet: „Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet módosításáról.” hatályos jogszabályt tekintjük irányadónak.

A jogszabály az alábbi követelményeket határozza meg, amely szerint a fűtési rendszereket a beszabályozási terv alapján kötelező beszabályozni és a beszabályozást dokumentálni:

a) statikus beszabályozó szelep alkalmazása esetén a tervezett térfogatáramok méréses beszabályozása és a szivattyú munkapontjának a beállítása kötelező. A mérés után szúrópróbával a szelepek min. 10%-át kötelező ellenőrizni.

b) dinamikus beszabályozó szelep alkalmazása esetén a tervezett térfogatáramok szúrópróbaszerű ellenőrzése és a szivattyú munkapontjának a beállítása kötelező. A szúrópróbával a szelepek min. 10%-át kötelező ellenőrizni.

Műszereinkkel a piacon fellelhető összes szeleptípuson tudunk méréseket végezni, így a beszabályozásokat pontosan el tudjuk végezni.

Amennyiben érdeklődik szolgáltatásaink iránt kérjük kattintson a kapcsolat menüpontra és írjon, vagy hívjon bennünket.